środa, 27 sierpnia 2014

Ulepiaki

''Ulepmy Coś !'' zakrzyknęła jedna z koleżanek Kinii zeskakując w biegu z rozpędzonego roweru ... W Jej ślady poszły pozostałe dziewczynki z moją córą gdzieś pomiędzy. 'Gliniana górka' kusi dzieci odkąd powstała w jednym z działkowych zakątków. Obok - zawsze gotowe do użycia - czekają wiaderka z wodą (do rozrabiania gliny). 
''Jak to dobrze że Kinia ma tutaj takie koleżanki'' pomyślałam ... 
Rozpoczęło się radosne lepienie z gliny. Wylepianie, wyciskanie, odciskanie, formowanie, ulepianie ... Tak powstały 'Ulepiaki' - jeden płaski, a inny taki ... Leżą sobie teraz spokojnie pod dachem drewnianej altany... Schną i czekają na ostateczne wypalenie (a może i ozdobienie ?:).










Zdjęcia makro glinianych dzieł wykonał dla nas Kingusiowy i Filipowy dziadek.

piątek, 22 sierpnia 2014

Lato w papierze zaklęte.

Lato stoi na krawędzi. Dużymi krokami zbliża się jesień ... także piękna, jednak podziwiana głównie z powodu przebarwiających się liści. Korzystając więc jeszcze z uroków późnego lata i wykorzystując plenerową przestrzeń działkową  zapragnęłam odświeżyć twórcze papierowe działania sprzed lat i stworzyć pamiątkowe kompozycje z roślinnych cząstek lata w papierze czerpanym zaklętych ...  Zabawa to typowo warsztatowa i bardzo dobrze jeśli może być i również plenerowa. Warsztat do wykonania obrazków wymaga bowiem zgromadzenia wielu rzeczy, przestrzeni do pracy oraz czasochłonnego wieloetapowego suszenia ...
Już prawie zapomniałam ... jednak faktycznie tak było. Dawno i prawda. Na zakończenie liceum wykonywałam pracę dyplomową z plastyki techniką 'papieru czerpanego'. Jako warsztat miałam udostępnione miejsce w pełni profesjonalne - halę w konstancińskiej papierni.Były tam sprzęty których w 'warunkach domowych' nie sposób odtworzyć - wielkie sita, mieszalniki do farb i rozdrabniacze do papieru...prasy itp. Efektem mojej pracy były '4 pory roku' - 4 kompozycje - obrazy stworzone na bazie czerpanego papieru z wtopionymi elementami roślinnymi, a do tego malowane farbami. Efekt ciekawy ale też i pracochłonny. Idealne do celów wystawienniczych, jednak mało praktyczne jako ozdoba do własnego domu. Postanowiłam że odtworzę tą technikę w miniaturze i z zastosowaniem komponentów i sprzętów stworzonych i zebranych własnoręcznie. Towarzyszyła i pomagała mi w tym moja mama - także lubiąca wszelkie 'robótki ręczne' :) Zgromadziłyśmy pare bardzo przydatnych a wręcz niezbędnych rzeczy do tworzenia kompozycji roślinnych 'zaklętych' w papierze.
Przygotować sobie należy:
- pudełeczka np. plastikowe w różnych kształtach (nasze są po serkach i jogurtach ;) z podziurawionymi denkami,
- rozmoczoną (lub rozgotowaną) masę papierową - nasza została pozyskana z rozdartych pudełek po jajkach,
- stosik gazet,
- stare firanki pocięte na wymiarowe (dopasowane do pudełeczek) prostokąty/kwadraty,
- chłonne szmatki np. z flaneli i papierowe ręczniki,
- obciążniki - u nas to deski i kamienie.

Pierwszy (równie przyjemny jak dalsze ;) etap to spacer i zbiory bukietu wymarzonych roślin do naszych papierowych kompozycji. Należy wybierać kwiaty i liście mało 'mięsiste' które po wysuszeniu nie puszczą zbyt wiele soków. Idealne do tego są rośliny na suche bukiety jak wrzosy np. lub starannie zasuszone już wcześniej zbiory. My korzystałyśmy z kwiatów prosto z łąki ...







W tworzeniu kompozycji pomagała mi  Kinia ze swoimi koleżankami - tak naturalnie zorganizowały się plenerowe warsztaty papierowe ;)


Masę papierową po wyłożeniu na dziurawe denko należy mocno ugniatać w celu odciśnięcia jak największej ilości wody...to jak zabawa plasteliną (to określenie małych uczestników moich działkowych warsztatów ;) Pomocne przy tym są szmatki i ręczniki oraz mocny nacisk rąk :
Gdy na pulpie ułożymy już kwiaty - trzeba je obłożyć masą papierową by mogły się z nią związać podczas wysychania... 


Suszenie jest wieloetapowe - należy często zmieniać gazety by wchłonęły jak najwięcej wody... Aby kwiaty i papier uzyskały płaską formę należy je przygnieść czymś ciężkim...




U nas było suszenie pod obciążeniem, suszenie na słońcu a nawet i na sznurku ;)
Po 'sprasowaniu' i wyschnięciu efekt kolorystyczny jest taki ... 
Pozostaje jedynie dobrać odpowiednią oprawę. 
Nasz pomysł jest następujący - ramki z surowego drewna ze szkłem. Krawędzie między nieregularnościami kompozycji a ramą wyłożymy pociętym suszonym sitowiem. 
Do dzieła więc :) Póki lato jeszcze trwa ... póki aura zachęca do spacerów i plenerów. Dlaczego nie zatrzymać sobie tych pięknych obrazów w papierowej miniaturze ? Zabawa jak i efekty zachwycą i małych i dużych :) -  mam przynajmnej taką nadzieję;).

niedziela, 17 sierpnia 2014

Naturalnie.

Zapach powietrza po deszczu. Po burzy...
Swoboda. Przestrzeń. Włosy rozwiane. 
Śmiech niesiony echem. 
Smak wakacji z dzieciństwa...
Odległa cywilizacja. 
Brak prądu, bieżącej wody, elektronicznych 'czasoumilaczy'. 
Cień lekko utkany koronami brzozowej alei ...
Naturalne kulisy. Aktorzy to konie, krowy, źrebięta...
... z Nas - wierni widzowie.
Tor z drewnianych pniaków ...
Badacze przyrody, obserwatorzy ptaków. 
Błotni artyści. Bukiety z liści. 
Wszędzie ich wiele ... Idzie Jesień. 
Szumi wiatr. Na horyzoncie słońce. 
Deszczowa piosenka. Letnia sukienka. 
Rytm natury tuż obok, jej dary na stole.
Nawet pomiędzy zerkaniem, ganianiem i całym przy dzieciach ogromnym zaangażowaniem ... udało się zaczerpnąć świeżego powietrza. 
Oddech głęboki. 
Naturalnie. Wypoczynek był udany.














piątek, 8 sierpnia 2014

Mozajki (jak z bajki :)

Kwadrat to kształt jakby magiczny. Kompozycje w niego wpisują się wyjątkowo. Kwadratowe kafelki, mozajki, mandale (inaczej - symbole) ... a nawet i rozmaite rysunki / rysunkowe historyjki.
Kwadratowe karteczki kolorowe królują u nas jako podstawa do 'szybkiego' tworzenia odkąd Kinia chwyciła do rączki pierwszą kredkę. Są zawsze pod ręką - małe i zgrabne. Można wypełniać je jedna po drugiej, a potem na tej bazie stworzyć książeczkę lub ... układankową kompozycję.
Ostatnio przeglądając 'Świat dziewczynek. Bazgrołki i kolorowanki' wydawnictwa Olesiejuk napotkałyśmy na stronę z niezwykle bajkowymi kompozycjami kafelkowymi. Kolorowe i bajkowe wzory zainspirowały nas obie - namówiłam więc Kinię na kolejną mini dekorację do pokoju stworzoną na ich bazie. Dodatkową pomocną książeczką stała się niezwykła kolorowanka z kompozycjami w formie mandali Malebog . Kolorowe karteczki kwadratowe i kredki poszły w ruch ...



Powstało 8 kompozycji które to następnie Kinia pokolorowała...



W szufladzie znalazłyśmy kwadratową płytkę styropianową przyniesioną kiedyś ze spaceru na pobliską budowę...
Pomalowałyśmy jej brzegi na srebrno aby z daleka nie raziły styropianowe krawędzie ...

Po ułożeniu i przyklejeniu kompozycji powstał 2- stronny obrazek 'mozajkowy'. Zaletą szerokiej płytki styropianowej jest możliwość postawienia jej w każdym miejscu (stoi bez podpory:).

Lubimy sobie czasem pozmieniać drobne detale ozdobne we wnętrzu, poustawiać , popatrzeć i znów przestawić :) 


Dwustronność obrazka stała się więc idealnym elementem wystroju ;)
Gdy Fifi był jeszcze w brzuchu a ściany naszego mieszkania świeciły pustkami wymyśliłyśmy z Kinią dekorację na ścianę do Jej pokoju. Zaczęło się od zapełniania kolorowych kwadratowych karteczek rysunkami i układaniem ich w rozmaitych kombinacjach. Układankę uzupełniłyśmy o kwadratowe materiałowe wycinki rozmaitych materiałów - i tak powstała kompozycja którą Kinia ułożyła i nakleiła na sztywną piankową podstawę. Wyszło o tak:



Kompozycja ma już prawie 3 lata, wisiała kiedyś na kawiarenkowej wystawie ... jest już więc dość sfatygowana i co poniektóre elementy wymagają ponownego podklejenia ;).
Polecamy taką kwadratową artystyczną zabawę :) Kwadratowe karteczki mogą być podstawą do rozmaitych rysunków, technik i do wesołej kolorowej zabawy :) Można stworzyć na ich bazie także ciekawe rysunkowe memo... Najbardziej kusi mnie by wymalować takie kolorowe kafelki na szkle w formie mini witrażyków i stworzyć tarasowy mobilek... - do wpisania na listę ;-) Możliwości i pomysłów po prostu krocie ...
Uciekamy teraz na krótki sielski i wiejski wypoczynek - po powrocie naszych twórczych poczynań ciąg dalszy ;)
Do zobaczenia!:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...